English   Site Haritası
  Hakkımızda
Tarihçe

AİM Enerji, Kasım 2011’de, İTÜ Arı Teknokent’de kurulmuştur.

AİM Enerji; yeni ve yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda ürün ve teknoloji geliştirmek üzere çalışmaktadır. Öncelikli olarak enerji depolama teknolojilerine odaklanan AİM Enerji 2012 yılı başında, Ericom tarafından Tofaş-Fiat’dan alınan “LFP ( Lityum Ferrit Fosfat) tabanlı elektrikli araç batarya izleme ve dengeleme sistemi” proje tasarımına katkılarda bulunmuş olup proje 2012 Temmuz ayında tamamlanarak çıktıları Tofaş-Fiat’a teslim edilmiştir.

AİM Enerji ayrıca 2012 yılı başında başladığı “LFP tabanlı 48V DC Telekom tipi batarya sistemi” projesinin tasarımını KOSGEB’in Ar-Ge İnovasyon desteğini de almak suretiyle Şubat 2014'de başarı ile tamamlamış ve Türk Patent Enstitüsü'nden Faydalı Model Belgesi alınmıştır. Aynı dönemde başlatlan Telekom Batarya Yönetim Sistemi projesi AIM'in kendi kaynakları ile 2014 sonunda tamamlanarak bu ürün için de Türk Patent Enstitüsü'nden Faydalı Model Belgesi alınmıştır.

2013 Yılı başında TÜBİTAK TEYDEB 1511 programı tarafından desteklenmeye başlayan " Hibrit ve Elektrikli Otomobiller İçin Lityum İyon Tabanlı Enerji Depolama Sistemlerine Aktif Dengelemeli Batarya Yönetim Sisteminin Tasarımı" projesi 2014 sonunda başarı ile tamamlanmıştır.

26 Ağustos 2013 tarihi itibarı ile kurucularımızdan İlker AYDIN, kurucu ortağımız Ericom Telekomünikasyon ve Enerji Teknolojileri A.Ş. elindeki %49 hisseyi de devralmak suretiyle şirket hisselerinin tamamına sahip olmuştur.

1 Ocak 2014 tarihinde şirketimiz yeni kurulan "İTÜ ARI-6 Enerji Teknokent" binasına taşınarak faaliyetlerini yeni ofislerinde sürdürmeye başlamıştır.

19 Haziran 2014 tarihinde AİM Enerji, Türkiye'de bir ilke imza atarak Nükleer Reaktör Kontrol Sistemi tasarımı yapılacak olan "İTÜ Triga Mark II Nükleer Araştırma Reaktörü Modernizasyon Projesi" ihalesini kazanmıştır. "reTriga" adı verilen projenin 3.5 yıl sürmesi öngörülmekte olup proje 31 Aralık 2017 itibarı ile tamamlanacaktır.

7 Şubat 2017 tarihinde AİM Enerji'nin batarya teknolojileri geliştirme departmanı ayrı bir şirket haline getirilerek BATKON Batarya Kontrol Teknolojileri A.Ş. kurulmuştur. AİM Enerji bünyesinde batarya yönetim konusunda geliştirilen tüm know-how, ürünler ve patentler BATKON'a aktarılmıştır. Bu bölünme sonrası AİM Enerji Nükleer Elektronik konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Copyright AİM ENERJİ - 2016 Web Tasarım